Představa života bez očí je děsivá. Jsou mezi námi mnozí, kdo ztratili schopnost vidět. Musí se bez vidění obejít a rozhodně to není snadné. Mnozí pracují a jejich život se často přibližuje normálnímu životu. Myslet na zdraví očí bychom ale měli dříve, než se něco pokazí. Některé problémy neovlivníme, mnoho ale zmůže prevence, kterou můžeme dodržovat, abychom se naše oči zbytečně nepoškozovaly. Naše oči jsou denně velmi namáhány. Jsou vystaveny změnám klimatu, povětrnostním podmínkám, klimatizaci nebo slunečnímu záření. Denně na nich chceme, aby se namáhaly a zaostřovaly písmenka v knize nebo na počítači. Co bychom měli dělat, abychom svému zraku ulevili a umožnili jeho včasnou regeneraci?
správné osvětlení stolu
Každodenní péče o náš zrak
-Vyvarujme se situací, abychom nevystavovali oči dráždění kouřem.
– Při práci u čtení, psaní umožněme očím, aby se mohly uvolnit. Každých deset minut se zkusme dívat asi na pětimetrovou vzdálenost. Ulevíme napětí svalům kolem očí, bulby si procvičíme a uvolníme okohybné svaly.
– Upravme osvětlení svého pracovního stolu. Pořiďte si žárovky, které neoslňují, svítidlo má správný úhel dopadu paprsků a volíme i správnou barvu světla.
– Dejme si pozor na ostrý přechod mezi tmou a světlem. Proto se doporučuje třeba za televizní obrazovku nebo počítačový monitor malá lampička, která tento kontrast zjemňuje.
– Pokud pracujete s nářadím, které může váš zrak ohrozit úrazem, nezapomeňte se vybavit ochrannými brýlemi. Odlétnutá tříska nebo špona může zrak vážně ohrozit.
ochrana očí
– Brýle proti slunci nejsou jen módní hit Skla se správným UV filtrem ochrání naše oči před ostrými paprsky, které naše oči ohrožují.
– Pravidelné prohlídky u očního lékaře bychom měl od určitého věku do našeho harmonogramu nezapomenout zařadit.
– Nepodceňujme zdravotní problémy, které jakoby s očima nesouvisí. Může jít o migrény nebo závratě. I zde můžou být příčinou nemocné oči.
Pečujte o své oči, dokud je čas. Dojde-li k nějakému problému, nebojte se navštívit odborníka.